CB Radio – Carat firmy DNT.

Posted on March 14, 2008
Filed Under Uncategorized | 1 Comment

carat3.JPG

CB znowu na topie. Szkoda tylko, że wszyscy siedzą na 19 a nie jak za dawnych dobrych dla radia obywatelskiego czasów na 1 bądź 28. Stary kanał 5 czy 15 w Szczecinie to już Historia. Może to się zmieni. Odzywam się czasem również i na CB, mam tam sporo znajomych, może z tych co zostali a jeszcze nie są krótkofalowcami pozyskamy nowych kolegów na innych pasmach. Sporo z nich to ludzie znający się na elektronice i na tematach antenowych. Sporo z nich ma zaliczone i potwierdzone łączności z całym Światem. Nie zapomniałem o tym paśmie i miło spotkać się i powspominać jak latało się z Tukanem po osiedlu :). Moje pierwsze radio to Carat firmy DNT. To niesamowita maszynka jak na tamte czasy. Analogowy S-meter, na którym widać każdą nawet najmniejszą zmianę sygnału odbieranego. Taki S-meter był wzorcem dla stacji ciągle pytających “jak tam teraz wychodzę u Ciebie?”. 🙂 Radio posiada sześć pamięci pamiętających numer kanału i ! rodzaj modulacji. Skaner po wszystkich pamięciach, po wybranych, po całej czterdziestce, po dwóch-trzech-czterech-pięciu pamięciach, skaner o trzech możliwych do wyboru opcjach działania. Opcja 1-gdy się zatrzymał trzeba było go włączyć na nowo, 2-gdy się zatrzymał stał na kanale aż ten się zwolnił na dłużej i skanował dalej, 3-gdy sie zatrzymał po chwili mimo że kanał był zajęty leciał sobie dalej. Kombinacja tych wszystkich funkcji skanera jest niesamowita do dzisiaj dla radia typowo CB. Tor odbiorczy jest do dnia dzisiejszego wzorcowy, dwubramkowy MOS-FET na wejściu, mieszacz na FET, p.cz. na MC3359, dwa filtry kwarcowe na I p.cz. i jeden na II p.cz., NB noise blanker załączony na stałe. W gnieździe mikrofonowym sygnał m.cz. odbiornika o stałym poziomie, sygnalizacja otwarcia SQ, napięcie zasilania 13.2V, UP-DOWN, wejście mikrofonowe, masa. Radio odbiera tzn. słychać m.cz. w głośniku bez wpiętego mikrofonu. Przeciwnicy tego modelu uważali, że 1W w AM to za mało. Jak dla mnie wystarczało. Ja pracowałem sobie głównie w NFM. Radio jak dla mnie pierwsza klasa. Znowu je mam! 🙂 Czad wspomnienia wróciły i sentyment. To już chyba mój czwarty Carat w moim życiu. Musiałem go tylko rozblokować, przestroić w zera i śmiga. Słucham sobie w QRL-u co tam na mieście się dzieje. A słychać dużo, gdyż coraz więcej mobili ma CB. A zawsze wśród tych nowych stacji są potencjalni nowi koledzy. Coraz więcej stacji przechodzi na inne kanały i rozmawia. I nie tylko informacje o suszarkach są dla nich ważne. Ważne jest to, że nie ma to jak złapać mikrofon i pogadać. GG już się przejadło. Część osób znowu wraca do radia. Pozdrawiam wszystkich znajomych z pasma CB.

Duża aktywność w Szczecinie jest na kanale 24 AM. Można tam zawołać i napewno ktoś się zgłosi i pomoże jak tylko będzie potrafił najlepiej.

carat1.jpgcarat2.jpgcarat3.jpgimg_3709.jpgimg_3712.jpgimg_3713.jpgimg_3714.jpgimg_3715.jpg

Schemat Carata

Ogórek” kiedyś licencjonowany CB-sta o znaku S-1380 teraz SP1WSR 🙂

Comments

One Response to “CB Radio – Carat firmy DNT.”

 1. grzesiek 808 on March 13th, 2008 17:11

  No i oczywisie niezapomniane homeidy klepane recznie :] synteza (slawna ttl-owka) przestrajana isostatami w BCD. Chodzilo to u mnie przez pare ladnych lat i do dnia dzisiejszego zalega gdzies w szafie.
  czasami dopadaja sentymenty i pewnie kiedys wykopie to z szafy, zapne pod jakis kawalek drutu imitujacy antene i sie odezwe…. :]

  73!
  grzesiek 808

  🙂

  Witaj Grzesiu! Miło Cię widzieć!
  Vy73! Andrzej

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.