Parę słów do wszystkich rozpoczynających walkę z MMDVM.

Posted on November 5, 2016
Filed Under Konstrukcje, SP DMR | Leave a Comment

Obiecałem, że coś napiszę, usiadłem i napisałem.

Postanowiłem, że zrobimy w Szczecinie przemiennik DMR. Po namowie Przemka SQ1FYZ przełamałem się i powiedziałem OK – robimy. Przemek kupił więc u Grzegorza SP8NTH płytkę, nakładkę do Arduino-Due. Zaczęła się dość ciężka praca bo informatyk ze mnie słaby, a wszystko co nie dotknąłem w projekcie było nowe. Wszyscy mówili językiem, który na tamtą chwilę był dla mnie obcy. Jedynie strona radiowa nie sprawiała mi kłopotu. Schody zaczęły się już w chwili próby oprogramowania Arduino-Due. Oprogramowanie nie chciało się kompilować. Niby robiłem wszystko jak w opisach, ale zabrakło doświadczenia z Windows 10. Z pomocą przyszedł kolega Krzysztof SQ9GIN. Przy zdalnej pomocy poprzez program TeamViewer zmodyfikował plik pod mój system operacyjny i udało się już bez problemu oprogramować moje Arduino-Due pod MMDVM wsadem ze strony:

https://github.com/g4klx/MMDVM

W pliku BUILD.txt zawarte jest to co wykonał Krzysztof SQ9GIN na moim komputerze, którym programuję mikrokontroler.

Następnie zacząłem zamawiać części do wlutowania na płytce SP8NTH.

Na stronie Grzegorza znajdziecie potrzebne linki i sporo informacji na temat gdzie i co kupić, oraz jak to dobrze zrobić i szczęśliwie uruchomić modem. Jaki kupić generator i co gdzie przestawić w configu mmdvm przed zaprogramowaniem Arduino.

Obowiązkowo należy to przeczytać parę razy zanim postanowi się czy zaczynamy, czy się poddajemy :D.

http://www.sp8nth.ampr.org/news.php?readmore=134

http://www.sp8nth.ampr.org/articles.php?article_id=38

U Grzegorza kondensator sprzęgający generator ma 22pF, ja dałem 10nF a i dostałem info że w niektórych projektach jest 22nF:

https://www.f5uii.net/en/platine-mmdvm-pour-arduino-due/

Płytka została zmontowana. Wyszło nieźle jak na mój astygmatyzm. Czasami widzę więcej elementów niż jest pod grotem :D.

Postanowiłem, że zainstaluję oprogramowanie MMDVMHost na karcie MicroSD i sterować MMDVM będzie Raspberry Pi B+. Nie odkrywałem Ameryki i postanowiłem poszukać obrazu systemu w sieci.

Znalazłem stronę i pobrałem obraz wraz z potrzebnym oprogramowanie ze strony:

http://www.dmr-utah.net/support/mmdvm/images/

(Teraz dnia 23.11.2017 polecam obraz stabilny i sprawdzony osobiście na dwóch MMDVM w którym wszystko ustawia się przez stronę www. Obraz to pi-star. Do pobrania ze strony: http://www.mw0mwz.co.uk/pi-star/ ).

W chwili kiedy piszę dla Was o tym wszystkim widzę trzy obrazy do pobrania. Wszystkie z tego roku 19.04, 12.05 i 25.10. Jak zacząłem budowę były dwa i pobrałem ten ostatni z dwunastego maja. Program odpala się po odpowiednim ustawieniu w pliku mmdvm.ini i podłączeniu MMDVM automatycznie nawet po zaniku zasilania. Ja podłączałem TV i klawiaturę USB. Ta wersja nie ma zainstalowanego VNC. Wersja z 25.10.16 ma ale nie odpala się po zaniku zasilania. A ja jestem “noga” i nie potrafiłem tego ustawić. Wróciłem do wersji z maja. W zakładce radio jest funkcja upgrade all, działa i powoduje podniesienie wersji oprogramowania zainstalowanych komponentów automatycznie.

W pliku mmdvm.ini zmieniamy znak, ustawiamy dupleks, ID, hasło. Ja mam tylko włączony DMR. Na print screen-ach widać moje ustawienia dla SR1SZ. (na dole opisu)

Parę słów na temat ustawień w mmdvm.ini gdy mamy Motorolki GM360,340. Okazało się, że mając stację GM360 na pasmo VHF jest inaczej niż mając stację GM340 na UHF. Wtedy trzeba pamiętać, że w mmdvm.ini trzeba ustawić:

Gdy podłączymy GM360 na pasmo VHF:

TXInvert=0

RXInvert=1

 A gdy podłączymy GM340 na pasmo UHF:

TXInvert=0

RXInvert=0

Radia GM340,360 w czasie odbioru emisji cyfrowych potrafią się same wyłączać i włączać!

Pisał o tym (jeżeli już przeczytaliście parokrotnie to o czym napisał Grzegorz SP8NTH) Adam SQ7LRX na stronie Grzegorza. Ja jednak mam inny sprawdzony sposób, który pozwala zostawić włączoną diodę RX i nie stosować opcji Radio Bazowe w ustawieniach. Sposób ten podała nam Motorola jak spotkaliśmy się z resetowaniami GM360 u mnie w QRL.

W zakładce w programie CPS, Per Radio>Configuration Bytes musimy wpisać wartość 04 przy Configuration Byte 2. Reszta ustawień musi być na 00.

Jeżeli chodzi o podłączenie radia do płytki jest analogicznie jak w D-Star. Jednak na stronie Grzegorza napisane jest aby ustawić odstęp miedzy kanałowy na 25kHz. Tak też zrobiłem. Nie testowałem przy ustawieniu 12.5kHz.

Link do opisu złącza: http://www.sp1wsr.eu/?p=1236 Carrier Detect może równie dobrze być na pinie 8.

Pamiętaj o ustawieniu Data PTT! – nie będzie działać przy nie Data.

Jeżeli chodzi o ustawienia dewiacji TX i poziomu RX na płytce Grzegorza SP8NTH.

Nie ma lekarstwa. Ja poziom TX ustawiałem najpierw na odsłuch radia w FM. Następnie na sztucznym obciążeniu na nadajnik, a radio przenośne bez anteny postawione tam gdzie sygnał był bardzo słaby. W czasie gdy koledzy rozmawiali ja kręciłem pr TX uzyskując dekodowanie na handy przy jak najsłabszym sygnale w.cz. . To prosta i skuteczna metoda. Jedyna do przeprowadzenia w warunkach gdzie nie mamy miernika BER. RX regulowałem na minimalne błędy w teminalu programu mmdvmhost w czasie odbioru sygnału z radia. Lewa i prawa wartość zbliżone.

Nie spotkałem się nigdzie z opisem jak przeprowadzić tę procedurę fachowo. Powiedzmy typu, ustaw napięcie X na nodze Y. Ale działa.

Wykonana obudowa z puszki AL do Arduino na pewno nie zaszkodziła urządzeniu. Warto zadbać o zaekranowanie Arduino i Raspberry. Te siejuchy nie pomagają stronie w.cz. odbiorników a i zasilacze 5V powinny być przetestowane. Router czy modem do łącza internetowego również. To tyle co na szybko udało przelać mi się na matrycę z klawiatury. Wszystko wydaje się proste jak się czyta, ale to nie trwało chwilkę. Zanim doszedłem, że inwersja w GM VHF jest a w UHF nie to “mięso” latało wszędzie.

Comments

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.